Předpověď počasí

obec Dřetovice, Česká republika
17.9.2021
Převážně oblačno
Převážně oblačno
13°C
Nárazový vítr: 3 m/s
Předpověď 18.9.2021
Den
Částečně oblačno
Částečně oblačno
17°C
Nárazový vítr: 4 m/s
 

Znak obce Dřetovice

Obec Dřetovice užívá znak obce od roku 2007. Společně se znakem obce byla schválena a přijata také vlajka obce Dřetovice.

Popis znaku obce Dřetovice:

Ve stříbrno-modře děleném štítě polovina černé plamenné orlice se zlatými pružinami na křídlech a zlatým vinným hroznem na prsou, pod ní dolní polovina zlaté lilie.

Popis vlajky obce Dřetovice:

List tvoří čtyři vodorovné pruhy, bílý, modrý, žlutý a bílý v poměru 5:1:1:1. Uprostřed bílého pruhu půl černé plamenné orlice se žlutými pružinami na křídlech a žlutým vinným hroznem na prsou. Poměr šířky k délce listu je 2:3.

schvaleny-znak-dretovice

Symbolika znaku a vlajky obce Dřetovice:

První písemná zmínka o existenci osady, dříve též Drietovice, Řetovice či Vřetovice prochází již z roku 1233, kdy ji král Václav daroval kladrubskému klášteru. Na katastru dnešní obce stávalo kdysi městečko Kralovice s tvrzí a kostelem, později takzvané Kralovičky, připomínané koncem 14. století a po polovině 15. století zpustlé. Ve 14. století se Dřetovice staly vladyckým statkem (majitelům náleželo kostelní podací v Kralovicích), v letech 1454 – 1521 patřily Míčanům z Klinštejna. Později byly připojeny k Buštěhradu, majetku příslušníků nejprve libštejnské pak bezdružické a nakonec novohradské větve Kolovratů (v letech 1602 – 1630). Součástí buštěhradského panství, které po Kolovratech nadlouho získali vévodové saskolauenburští, zůstaly Dřetovice až do zániku feudalismu. Z historických památek obce je třeba na prvním místě jmenovat kostel sv. Václava, jež je jediným pozůstatkem zaniklých Kralovic (jsou v něm mj. umístěny vzácné figurální a znakové náhrobníky z konce 16. století). Památky místního významu představují dva staré mlýny a malá kaple. Z uvedených informací vycházel i tvůrce návrhu Dřetovického znaku obce a vlajky. Symbolem kostela se staly atributy sv. Václava (polovina tzv. plamenné přemyslovské orlice a vinný hrozen), symbolem první písemné zmínky půl heraldické lilie ze znaku kladrubského kláštera, symbolem potoka modrá barva dolního pole. Návrh znaku provází zjednodušená návrh vlajky obce, respektující zásady zvyklosti současné vexilologické tvorby. Autoři jsou J. V. Pavlů, heraldik.

 

Bez výslovného písemného vydaného povolení od obecního úřadu Dřetovice není možné jakkoli užívat obou symbolů obce Dřetovice a to ani krátkodobě.